Czy wiedziałeś, żę czosnek może zmienić kolor na zielony?

Czy wiedziałeś, żę czosnek może zmienić kolor na zielony?

Czosnek podczas kiszenia może czasami zmienić swoją barwę na zieloną. Powodem tego zjawiska jest reakcja chemiczna między dwoma składnikami czosnku: allinazą i enzymem allinazowym.

Allinaza to enzym zawarty w czosnku, który katalizuje przemianę allinu w allicynę - związek chemiczny, który jest odpowiedzialny za charakterystyczny zapach i smak czosnku oraz jego korzystny wpływ na zdrowie.

Podczas kiszenia czosnku, w obecności wilgoci i kwasu, allinaza ulega denaturacji, czyli zmianie swojej struktury chemicznej. Ta zmiana powoduje, że allinaza zaczyna reagować z innym składnikiem czosnku - aminokwasem cysteiną - w wyniku czego powstaje związek chemiczny o nazwie kwas γ-glutamylowa-S-allylocysteina (GGSAC).

Kwas GGSAC jest zielonym pigmentem, który pojawia się na powierzchni czosnku podczas jego kiszenia. To właśnie ta reakcja chemiczna między allinazą a cysteiną jest przyczyną zmiany barwy czosnku z białej na zieloną. Jednocześnie, proces kiszenia może również prowadzić do zmiany pH i wprowadzenia tlenu, co dodatkowo przyspiesza powstawanie zielonego pigmentu.

Mimo że zielona barwa czosnku może wyglądać nieco nieatrakcyjnie, to nie ma ona wpływu na jego smak i wartości odżywcze. 


Powrót do blogu

Zostaw komentarz